ТЕПЛА ПІДЛОГА.
Тепла підлога - система опалення, що забезпечує нагрівання повітря в приміщенні знизу, де опалювальним приладом виступає тепла підлога.
Найбільш поширені електричні системи підігріву підлоги і водяні, що підключаються до центральної або місцевої системи опалення.
Електрична тепла підлога. Найбільш поширений варіант підігріву підлоги. Електричні теплі підлоги, в залежності від виконання, бувають кабельні (як у вигляді окремих електричних кабелів, так і у вигляді нагрівальних матів з тонким кабелем на сітці), плівкові, стрижневі і на основі аморфної металевої стрічки. А за принципом обігріву - конвекційні та інфрачервоні. Всі види теплих підлог мають ряд екологічних переваг в порівнянні з радіаторним опаленням: антиалергенний ефект, рівномірний розподіл температури повітря і його теплообміну по всьому об'єму приміщення, відсутність конвекційних потоків, пов'язаних з різницею температур на одній горизонтальній площині в різних частинах приміщення.
Рідинна електрична тепла підлога - електро-водяна тепла підлога, з гріючим кабелем всередині труби. Одна з останніх розробок на ринку теплої підлоги. Монтаж даних систем здійснюється безпосередньо в цементно-піщану стяжку. Вони застосовуються практично під всіма відомими покриттями для підлоги: плитка, ламінат, лінолеум, пвх-плитка. Винятки становлять пробка і натуральний паркет: з даними покриттями для підлоги необхідно обмежувати нагрівання підлог до 28 градусів, або використовувати спеціальний інженерний паркет, який призначений для роботи з теплими підлогами. Поява подібних новинок розширює застосування теплих підлог, так як якщо раніше тепла підлога найчастіше лише виконувала функції комфортного додаткового обігріву приміщень, то зараз теплі підлоги вже можуть бути повноцінною системою опалення сучасної будівлі. Ймовірність виходу з ладу подібної теплої підлоги трохи нижче, так як кабель знаходиться в спеціальній теплопровідній рідині. Ремонт проводиться, як і в класичних водяних теплих підлогах: заміною пошкодженої ділянки труби на новий і муфтуванням з 2х сторін.
Водяна тепла підлога. Буває 3х видів:
- Електро-водяна (гріючий кабель знаходиться всередині труб).
- Класична (котел +труби).
- Плівкова.
1. Електро-водяні теплі підлоги відрізняються тим, що вони не підключаються до котла. Гріючий елемент знаходиться всередині, уздовж всієї труби. Для їх роботи також немає необхідності в циркуляційному насосі, так як рідина прогрівається рівномірно по всій довжині труби. Подібні теплі підлоги поставляються вже в готовому вигляді, з рідиною всередині труб і гріючим елементом. Їх досить підключити до мережі через терморегулятор, який автоматично контролює температуру підлоги або повітря в приміщенні. Системи до кожної кімнати підбираються по довжині, виходячи з площі приміщення. Якщо порівнювати подібні системи з трубами, які підключаються до електрокотлів, то дана система має ряд переваг:
- менший обсяг прогріваємої рідини;
- рівномірний прогрів труби по всій довжині (на відміну від класичного водяного, в якому рідина охолоджується по ходу течії);
- можливість локального прогріву окремих кімнат, без прогріву рідини у всій системі (так як кожен контур замкнутий).
Електро-водяну підлогу (ще її називають «рідинною») можна використовувати в якості основного опалення котеджів і лоджій. Їх можна встановлювати в квартирах (на відміну від звичайних водяних підлог, які встановлювати в квартирах заборонено, так як є ризик затоплення сусідів і через підвищене навантаження на тепломережі), так як вони не підключаються до системи центрального опалення.
2. У класичних теплих водяних підлогах тепло підводиться в конструкцію підлоги за допомогою труб з циркулюючим в них рідким теплоносієм (водою або етиленгліколем). Нагрівання теплоносія здійснюється за допомогою газового котла або від системи центрального опалення.
Підлогові системи опалення сьогодні активно застосовуються практично у всіх областях будівництва: багатоповерхові будинки, котеджі, окремі квартири, магазини і торгові комплекси, спортивні та культурно-масові споруди, культові об'єкти, в підігріві полів стадіонів, спортивних майданчиків, доріг і під'їзних шляхів, ангарів, злітно-посадкових смуг і т. д.
Універсальність систем дозволяє монтувати їх як при будівництві, так і на вже зведеному об'єкті. Можливе підключення як до теплоцентралі, так і вмикання до складу повністю автономних опалювальних систем.
Сучасні конструктивні рішення дозволяють застосовувати водяну теплу підлогу для будь-яких типів будівель та споруд. У квартирах застосування водяної теплої підлоги допустимо при підключенні через теплообмінні вузли, які спеціально розраховуються таким чином, щоб не порушувати гідравлічну цілісність централізованої системи опалення.
Ця тепла підлога (як і електро-водяна тепла підлога) може бути виконана під більшістю видів меблів, не викликаючи її розсихання, що в свою чергу дозволяє в будь-який час здійснювати необхідні зміни інтер'єру в приміщеннях.
Труби для водяної теплої підлоги виконуються із зшитого поліетилену або металопластику. Вони не схильні до корозії і внутрішній шар таких труб не сприяє накопиченню відкладень, так як зберігається діаметр їх прохідного перетину.
Типи водяних теплих підлог:
- Бетонна система. Найпоширеніша на сьогоднішній день система водяної теплої підлоги, в якій труби контурів заливаються бетоном і додаткових розподільників тепла не потрібно.
- Настильна (полістирольна) система. Основу даної системи складають полістирольні пластини з пазами, в які вкладаються алюмінієві пластини, а потім і труба. Товщина полістиролу може варіюватися від 12 до 30 мм. Сьогодні також існують розробки тонких систем для площ малого діаметра, висотою 8 мм.
Дана система рекомендується для застосування, коли:
- Висота приміщень обмежена.
- Обмежено розрахункове або нормативне навантаження на перекриття.
- Пристрій бетонної стяжки організаційно неможливий (неможливо доставити бетон в необхідний для будівництва терміни).
- При реконструкції старої системи опалення.
- Дерев'яна система модульного або рейкового типу. Система монтується безпосередньо на лаги, теплоізоляційний шар укладається між лагами. Водяна тепла підлога може застосовуватися практично з будь-яким покриттям для підлоги (навіть паркетами) при дотриманні певних правил і автоматизації системи.
На базі системи водяної теплої підлоги можлива реалізація системи сніготанення, що володіє широкою сферою застосування: пішохідні доріжки, двори, автостоянки, аеропортові комплекси, покрівлі, сходи.
3. Плівкова теплапідлога.
Порівняно молодим (приблизно з 2010-х) видом електричних теплих підлог є плівкова тепла підлога, де в якості нагрівального елементу застосовується спеціальна плівка. Часто її також називають інфрачервоною, що не зовсім правильно, тому що будь-яке тепло є наслідком інфрачервоного випромінювання. На даний момент основною країною виробництва нагрівальної плівки є Південна Корея. Південна Корея є основним постачальником гріючих плівок в країни СНД. Існують моделі плівки, які можна використовувати під плитковий клей для кладки кахлю.
Є 2 типи плівкової підлоги: вуглецева (її ще помилково називають графітовою) і біметалева.
Вуглецева. Ця плівка являє собою резистивний елемент, укладений між двох шарів лавсанової плівки (паралельного з'єднання вуглецевих теплоелементів). Гріюча плівка може використовуватися для обігріву приміщень всіх типів в якості основного або додаткового опалення, а також для обігріву відкритих майданчиків. Розміщення термоплівки можливо на підлозі, стінах і стелі приміщення.
Вуглецеві діляться на 2типу:
1. Плівкові підлоги під ламінат, лінолеум та ковролін.
2. Плівкова перфорована підлога під плитку, керамограніт і стяжку.
Плівка дає можливість встановлювати теплу підлогу швидко і легко. У будь-який момент після укладання її можна зібрати і вкласти в інше приміщення, якщо це необхідно.
Біметалева. Існує біметалева плівка, яка представляє собою тонку плівку з поліуретану, всередині якої запатентована сполука 2х шарів: нижній - сплав алюмінію з добавками, верхній - сплав міді з добавками. За формою плівка являє суцільний рулон, розділений на квадратні секції, розмірами 0,585×0,545, які можна різати на дані секції. Структура секції: по краях йде розімкнена струмовідна шина, яка з'єднана зигзагоподібним провідником (товщиною 1 мм з кроком 1 мм). Дана плівка розроблена для укладання під підлогові декоративні покриття, такі як ламінат, лінолеум, ковролін, непридатна під плитку. Рекомендована максимальна температура на регуляторі +27°C, це пов'язано з особливостями декоративного покриття. (Яскравий приклад - поведінка дерева при нагріванні. Максимальна температура, при якій дерево відчуває себе комфортно: +28°C. При перевищенні цієї температури, дерево (напр. паркет) почне з часом розсихатися). З причини відсутності заземлення, потрібне підключення через УЗО або через диференційний автомат (для цього плівкова підлога обов'язково повинна накриватися заземляючим шаром, який не входить до комплекту).
Плівкові підлоги не можна встановлювати у вологих приміщеннях, так як ГОСТ вимагає клас захисту пристрою не нижче IP21.
Підлогове покриття. Як правило, системи електричної теплої статі укладаються під кахельною плиткою, оскільки поверхня плитки сприймається людиною як холодна, і також тому, що плитка забезпечує відмінну теплопередачу і нечутлива до тривалого впливу тепла. Також тепла підлога укладається під мармур, граніт, базальт і керамограніт. Дерев'яні підлоги та килимові покриття володіють значно меншою теплопровідністю, тому зазвичай непотребують підігріву. Якщо ж організовується опалення за допомогою системи «тепла підлога», то дерево і килими не підходять через те, що погано передають тепло від нагрівального елементу в приміщення і при цьому можуть виникати негативні ефекти (розсихання дерева, виділення синтетичними килимами шкідливих речовин). У квартирах і приватних будинках тепла підлога влаштовується на кухнях, у ванних і туалетних кімнатах, в коридорах і на балконах.
Оскільки водяна тепла підлога найчастіше застосовується як система опалення, вона використовується практично з будь-яким видом чистового покриття, за винятком теплоізоляційних матеріалів, таких як пробка, ковролін і утеплений лінолеум, але при невисоких опалювальних навантаженнях можливе застосування і вище вказаних матеріалів.
Переваги теплої підлоги. Відмінними рисами теплої підлоги є велика площа нагрівання і низьке розташування поверхні нагрівання. Це сприяє більш рівномірному розподілу температури по горизонталі і вертикалі впорівнянні з радіаторними джерелами опалення, зосередженими в невеликих зонах вище рівня підлоги. Рівномірний розподіл тепла по вертикалі дозволяє використовувати більш низькі температури теплоносія. Температура в приміщенні може бути знижена на 2°C в порівнянні з традиційними радіаторами без зміни у відчутті тепла людиною. Зниження температури на 2°C забезпечує зниження енергоспоживання на 12%.
Недоліки теплої підлоги. Недоліком теплої підлоги може бути висока теплова інерція (великий час нагрівання та охолодження теплової поверхні). Швидкість зміни температури теплої підлоги, наприклад, для бетонної системи водяної теплої підлоги, може бути менше швидкості добової зміни температури зовнішнього повітря, що призводить до забросів температури всередині приміщення.
Меблі по можливості повинні бути з натурального дерева. Незважаючи на те, що температура теплої підлоги згідно СНіП не повинна перевищувати +26°С, меблі з ДСП, МДФ або пластика, особливо нові, при постійному нагріванні будуть виділяти шкідливі речовини, хоча і в невеликих концентраціях, але постійно.